Cont
Membri
Forum
Bloguri Anunturi Poze Video
Muzica Link-uri Utile Sponsori
  •  

ce pasi trebuie sa urmezi sa lucrezi in Germania?
Quote02.06.2011 06:470 people like thisLike

am o intrebare pentru cei care sunteti in Germania, sau cei care stiti legile de acolo?

-as vrea sa aflu si eu cum poti obtine un loc de munca in Germania?

-care sunt pasii care trebuie urmati? eu stiam ceva ca initial trebuie sa fii inregistrat acolo, sa ai o adresa ca sa poti aplica pt un serviciu....va rog mult care stie sa ma lamureasca, astept un raspuns!

-o zi faina va doresc tuturorLaughing

Quote13.06.2011 01:301 people like thisLike

Buna, Delia. Eu locuiesc in Germania de doar 5 luni. Am sa iti explic pe scurt situatia mea de aici. Nici eu nu stiu prea multe. Eu am locuit in Grecia 8 ani si acolo nu am avut probleme cu munca sau cu actele, romanii pot munci la liber acolo. I Germania e mult mai complicat. Eu mi-am gasit pe internet intr-un ziar o casa de inchiriat, am sunat, am vorbit cu proprietarul si i-am trimis banii. Dupa vreo 2 luni, am ajuns in Germania, m-am inregistrat la primarie, iar la fortele de munca mi s-a spus sa astept 3 luni pentru a aplica pentru un permis de munca. Intai iti gasesti un loc de munca, patronul iti completeaza actele si le depui la Arbeitsamt(fortele de munca). Problema este ca de la 1 mai 2011, lucrurile s-au cam inrautatit pentru Romania si Bulgaria. Mie mi s-a respins permisul de munca, pe motiv ca nemtii au prioritate. Urmeaza sa fac recurs, nu stiu ce se va intampla. Oricum, Germania e super! Nu vreau sa mai plec de aici:)) Poate aflii mai multe detalii de la alte persoane. Bafta!

Quote16.06.2011 07:140 people like thisLike

oooooo draga mea...se pare ca gandim la fel legat de Germania....am aceeasi parere despre tara asta, e superba! in ultimii ani noi am fost foarte des in Germania, in vacante, am cateva rude si cunostinte (dar care nu stiu mare lucru de ce are nevoie un roman in prezent acolo, din cauza ca sunt de 15-20 ani si au pierdut contactul cu ce e nevoie in prezent)....si vreau sa zic cca de fiecare data cand ne intorceam inspre casa imi parea atat de rau...cred ca m-as fi mutata acolo de cand am fost prima data in clasa a 6a. Iar acum , ca avem si un copil, ne-am propus sa inceapa o scoala acolo, tocmai datorita faptului ca nemtii au o anumita organizare care pur si simplu ma incanta!

Acum...faza e ca noi suntem in Anglia 9din cauza ca lucrurile s-au tot inrautatit acasa si nu am mai putut continua ce incepusem in Ro, asa ca am luat-o din loc! dar mie nu-mi place deloc aici, nu mi-a placut dinainte sa ajungem, aveam eu un fix cu Anglia si englezii! asta e...deci suntem chiar foarte interesati de tot ce e nevoie sa faci ca s ate muti in Germania, crede-ma ca in ultimele 6 luni m-am tot interesat si aud tot felul de variante, merci de ceea ce mi-ai scris,. chiar imi foloseste! si te rog sa ma tii la curent si cu urmatorii pasi...sper sa nu te deranjeze, dar macar sa stiu din surse sigure, de la cineva care chiar trece prin toata treaba asta!

eu am mai intrebat anumiti romani in Germania, dar crede-me ca nu prea spun mare lucru si zic ca e cam complicat, ca nu se prea poate si uite asa! am ajuns la concluzia ca foarte multi din ei sunt invidiosi si de asta nu iti zic nici macar cum au procedat ei!

mai am o intrebare, dupa ce esti inregistratr acolo cu o locuinta si iti gasesti o firma care ar avea nevoie de tine, firma respectiva iti da ea un act ceva care dovedeste ca vrea sa lucrezi pt ea>? sau cum e?

pai si tu acum s-ar putea sa nu obtii permisul?si atunci ce e de facut? mai sunt sperante ca il poti obtine permisul?

te-am pupat si te rog tine-ma la curent

cu drag, Delia

Quote16.06.2011 17:560 people like thisLike

Delia, o sa ma informez eu cu niste prietene de-ale mele care locuiesc in Germania !

Quote17.06.2011 06:180 people like thisLike

multumesc mult , chiar te rog sa te interesezi putin si sa-mi spui, mi-ar fi de mare ajutor!

asa ca astept noutati!

te pup

Quote17.06.2011 06:270 people like thisLike

daca nu imi dai raspuns sa stii ca tabaram in Italia, ca luna de miere ne-am facut-o la Rimini si nu am mai fi plecat de acolo!

asa ca dc ar fi sa ne luam dupa cat de frumoasa e tara, in Italia sau Spania ne-am muta!

tu cum de esti in Italia?

Quote17.06.2011 15:321 people like thisLike

Deliuzaaa,  rapid m-am miscat si deja la apelul meu una dintre prietenele de pe facebook  stabilita in Germania, Andreea a  dat curs cerintei tale cu privire la informatiile pe care le-ai cerut...sper sa fie de folos tuturor celor care doresc sa se stabileasca in Germania .

1. gasirea unei case si mutatia facuta

2. cererea la biroul fortelor de munca pentru acordarea permisului de munca ...care se pare ca nu-l mai dau atit de usor strainiilor pe motiv ca nemtii vor sa-i puna la treaba pe ,,puturosii lor'' care sa nu mai manince banii statului, deci prioritate au nemtiii !!!

3....cu mutatia...si pasaportul iti da de la biroul de straini o hartie ....de unde va  rezulta ca ai dreptul ca cetatean al EU de a calatori in Germania si de a te stabili

4.iti trebuie un contract de munca si bineinteles forta de munca.

In continuare cu permisiune Andreei am sa postez mesajul pe care l-am primit de la ea:,, intai ar fii bine daca ai stii limba germana....conteaza mult aici. pe urma daca e chiar si sa ai mutatia facuta aici....si sa-ti gasesti un loc de munca, nu prea iti mai dau dreptul de munca de la fortele de munca de aici...deoarece i obliga pe patroni si pe sefi sa-i angajeze intai pe somerii nemti . cel mai bine ar fii ca roman cand vii aici sa incepi sa lucrezi cu GEWERBE - deci sa te faci privat.de exemplu daca stii sa lucrezi ca chelnerita stii si limba germana...ai venit aici ti-ai facut mutatia la cineva...obtii cu asta si cu pasaportul dreptul de a sta aici...iar pe urma iti faci GEWERBE ...te anunti ca privat si iti oferi serviciile in cazul asta de chelnerit la diferite restaurante...sau ocaziii. ori unde lucrezi tu le faci chitanta lor ptr serviciile prestate...iar la sfarsitul anului in functie de cat ajungi sa castigi la an sau pe luna...va prebuii sa platesti impozit la stat pe venit.Cu contract ca muncitor e mai greu.Eventual sa prinzi din romania un contract de sezonier pe 3-6 luni si pe urma sa ti-l prelungeasca tot timpul. ..daca mai ai intrebari poti sa imi scrii!!! Mi -a facut placere!!''

Si mie ca v-am putut fii de folos, Kiss & hug !!!

Quote21.06.2011 07:450 people like thisLike

ok...am luat la cunostinta toate astea si merci mult, sunt sigura ca o sa foloseasca si altora! mai am cateva chestii:

-presupun ca e destul de dificil ca Gewerbe, sa fii un necunoscut si sa te ia cateva firme nemtesti sa lucrezi pt ei, sau? de preferat ar fi sa ai macar pe cineva care ti-ar da de lucru, nu? si dc vii si cu copil si esti Gewerbe, copilul care e de gradi (dau un exemplu) ce drepturi are? il inscrie la gradi, cat platesti, il invata treptat si limba, ia vreun ajutor financiar...ca presupun ca dc te stabilesti oricum o sa ia si el alocatia in Germania (si anunti in Ro sa o opreasca, sa nu apara probleme)!

-sau... sa zicem ca ti-ai gasit pe cineva care te angajeaza si iti da drept de lucru  (cum am auzit ca se face) pt urmatoarele 6 luni si tot asa iti prelungeste cu cate 6 pana ajungi la 2 ani.....apoi se obtine definitiv si te poti si muta de la firma respectiva, sau cum e? iar in cazul acesta copilul intra in alte drepturi, sau e la fel ca in cazul de mai sus?

te pup, merci

Quote01.07.2011 12:341 people like thisLike

Pentru Delia 08:Eu locuiesc in Germania de 3 ani.Acum trebuie sa faci urmatorii pasi:te inregistrezi la primarie.Pentru asta trebuie sa ai contract de locuinta.3 luni nu primesti nimic.mai ales drept de munca.se considera ca ai din ce trai din moment ce ai venit de buna voie.trebuie sa stii limba.sau cel putin sa inveti.dupa 3 luni poti primi drept de munca.acum nu mai dau de la arbeitsamt voie la straini decat la McDonald's si Burger king.este prost platit si bataia de joc este la superlativ.(iti spun asta pentru ca am muncit 2 ani la mc)Dupa un an de munca primesti umbefrist-dreptul de munca in Germania.Pe care il ai toata viata,daca nu faci prostii(furat,bataie sau alte probleme cu politia)Dupa aceea (dupa un an)poti merge unde vrei sa lucrezi-cu conditia sa gasesti.Daca renunti la lucru dupa un an,cand ai primit dreptul de munca,de bunavoie ,nu primesti nici un ajutor de la stat.doar daca te dau ei afara sau se termina contractul si nu ti-l prelungesc.Daca ai studii ,pentru ei esti tot un nimeni.ori ai studii si esti prea calificat ,ori ai meserie si nu ii intereseaza.bineinteles ca locurile vor fii ocupate in ordinea stiuta :intai puturosii lor ,apoi noi-calul de bataie.Sunt multumiti daca te pot calca in picioare si injosi ,pentru ca ei stiu ca noi suntem straini si nu putem riposta(din nestiinta sau de frica sa nu pierdem si putinul pe care il avem.)Afara de asta ...Germania e o tara frumoasa! ca si Romania!PACAT CA E LOCUITA!CA SI ROMANIA!!!!Sper sa iti foloseasca !Iar daca esti hotarata sa faci pasul,burta pe carte! Nu sunt prietenosi ,si in mod sigur nu o sa incerce sa te inteleaga in engleza!sunt egoisti si reci!

Quote01.07.2011 12:451 people like thisLike

Pentru copii e mult mai usor,invata mult mai repede cu conditia sa nu il chinui acasa cu limba romana!Nu   trebuie  sa lucrezi decat un an neintrerupt ca sa poti primi drept de munca .Eu te sfatuiesc sa mergi  sa iei locuinta,dupa 3 luni mergi la mc sau la burger king si intrebi daca au nevoie(sigur au)si muncesti ca negrii un an sau cel putin pana primesti al doilea contract pe juma de an.Te sfatuiesc sa eviti Passau .e cel mai rau dintre toti.Eu am venit si 9 luni am cerut sa muncesc,egal cand-noapte ,sfarsit de saptamana)mi-am gasit singura loc de munca si de fiecare data primeam in posta :sunt destui nemti ptr acest post.nu am primit decat la mc.iti spun sigur ca nu dau in alta parte ,pentru ca cunosc pe cineva de la fortele de munca care ne-a spus clar:nu se mai dau in alta parte pentru ca vin ff multi straini.cu locurile astea spera sa ii descurajeze un pic.sper sa iti fie de folos!
Quote07.07.2011 08:580 people like thisLike

merci mult Geanina...deci si tu ai plecat asa, nu aveai pe cineva acolo? si esti si cu copii acolo? in ce zona?

am auzit ca te forjeaza la maxim, dar asta e cam peste tot, pt ca suntem straini si sa-ti mai zic ceva, isi permit sa se compote asa pt ca noi mergem sa cerem de munca, nu vin ei dupa noi!!!

iar faza cu limba, ca nu se sinchisesc sa te inteleaga si in engleza, o stiu, pt ca de asta am dat peste tot (cand mergeam in vacante), in Italia (mai ales) si in Spania, Austria. Doar cand am fost in Barcelona unde era plin de turisti, mai incercau sa rupa cate ceva si in engleza, dar nu se straduiau ca noi sa se faca intelesi!

sa vad daca am inteles bine, dupa ce ai ANMELDUNG, astepti 3 luni si apoi cauti de munca?

tu ai stiut germana bine cand ai inceput sa lucrezi la ei?

sau altfel spus, dupa ce ai invatat limba ai reusit sa lucrezi si in alta parte?Smile

Quote07.07.2011 09:222 people like thisLike

Buna Delia.Nu am stiut germana pana nu am venit aici.Am stat 9 luni acasa pana mi-au dat voie sa muncesc.Intotdeauna spuneau sa plecam acasa.Si noi ca raia!Tongue outtot pe ei!asa ca am invatat singura cat am putut.sris si citit nu prea am probleme ,dar cu vorbitul ....cu cine?Apoi am inceput munca la mc (ultima  sansa)si am tot invatat.La inceput-cam un an-au fost tare multumiti de mine:munceam ca sclavul si nici nu ripostam nestiind limba.Dupa un an s-a schimbat beleaua:am invatat limba si am inceput sa comentez cand aveam dreptate.(mai ales ca nu imi mai era frica ca nu primesc drept de munca)In timp am inceput un curs de integrare (pentru limba).De la munca nu ma lasau sa merg,tot timpul imi puneau schimbul in timpul orelor sau noaptea pana la 2-3 .Sa fii leguma.Cu chiu cu vai a reusit si am luat si examenul de limba.Daca ajungi intr-un oras(ORICARE AFARA DE PASSAU)cei de la fortele de munca te ajuta.si poti face si curs de limba.Avand copii poate ai sansa sa il faci gratis.Eu nu am copii.Si am venit aici doar pentru barbata-miu.El era aici de mai mult timp,dar asta nu ne-a ajutat cu nimic.Deci,am luat-o de la zero.Important ,la inceput,sa nu te puna sfantul sa te bagi in rate!!!!!Risti o schuffa de nu mai iesi pe viata!ok!daca mai vrei sa stii ceva ,eu te ajut cu mare placere!Smile

Quote08.07.2011 03:172 people like thisLike

Pentru toti care se intreaba, sunt si vesti bune nu numai ce a explicat Geanina.

Eu sunt in Germania de aproape jumatate de an. Este cumplit sa cauti un loc de munca, dar in acelsi timp acel 'anmeldung' nu dicteaza primele 3 luni din viata unei persoane aici, si se poate primi permis de munca in mai putin de 3 luni de la inregistrare.

Povestea mea este si simpla si complicata. Cert este ca am primit un job si mi s-a oferit permis de munca, fara a avea 3 luni de anmeldung. Intr-adevar joburile la MC sunt grele, dar se obtin mult mai usor ca altele. Eu lucruz intr-o companie mare si repet, permis de mucna inainte de cele 3 luni de anmeldung aici. Cred ca aveam maxim 2, dar nici alea. Si cunosc alta persoana care nu aveam nici atat. Si noi nu suntem singurele exemple.

Ma bucur ca exista acet forum si pot explica mai multi experientele lor. Nu e dracu chiar asa negru :).

Plus, nu iti trebuie contract pe o casa, de inchiriere sau subinchiriere sa faci anmeldung. Daca cunosti pe cineva, sau te intelegi cu cineva, se poate sa meraga cu tine la Burgeramt si nu iti trebuie nici un contract. de fapt aceasta varianta este cea mai simpla si rapida.

Quote08.07.2011 09:060 people like thisLike

e incurajator ce ai scris, Andra...si eu mai folosesc expresia "nu e dracu chiar atat de negru"...oricum in prezent si la noi daca te duci sa ceri un loc de munca e bataie de joc, daca nu ai pile (si nici alea nu functioneza toate) tot un serviciu nasol primesti, chiar dc esti absolvent de facultate, pt ca le trebuie experiente si nu prea sunt multi cei care iti acorda sansa sa faci experienta!

oricum cred ca tu ai avut noroc sa primesti asa rapid dreptul de munca (dar am auzit si eu un caz de genul, a primit din start derpt de munca si sedere definitiva, (oare sa se intample asta si datorita varstei, tipa asta avea 21 ani) .

dar tu cand ai plecat Andra stiai limba super bine? ai plecat cu un contract din Romania (de zici ca lucrezi intr-o firma mare?)

in ce parte a Germaniei esti, Andra, ca si oamenii sunt diferiti si acolo!

Quote08.07.2011 09:070 people like thisLike

Gianina, tu in ce zona esti in Germania, de ce zici ca e asa nasol la Passau?

Quote08.07.2011 13:181 people like thisLike

Buna, Delia! Scuze ca nu am mai intrat, dar am avut un program cam încărcat la munca. Tocmai am primit acum câteva zile permisul de munca. Patronii mei au făcut recurs si au insistat sa îmi fie acordat permisul, dar sotului meu, care este instalator sanitar cu diploma, i-a fost respins pe motiv ca firma care dorea sa îl angajeze este firma de plasare a forței de munca si nu o firma normala, de instalatii sanitare. El nu știe prea multă germana si asta e in dezavantajul lui. Eu stiam ceva germana când am venit si in urma unui test, am intrat direct la nivelul 6, după care urma sa dau examen pentru nivel intermediar B1, dar nu am mai avut chef de când m-am dus la munca:)) mereu mă vede profesoara mea si mă cearta.. E foarte important sa ai măcar cunoștință minime de germana; sa te vadă ei ca îți dai interesul. La început, am avut noroc cu grecii, ca m-au luat la munca fără acte, dar putine ore. Am pierdut o grămadă de joburi din cauza ca nu aveam permis de munca. In rest, nu e greu de găsit de lucru, au nemtii din plin, iar in Stuttgart, pot spune ca se poarta destul de bine nemtii si nu ne-am confruntat cu probleme de discriminare sau sclavie, cum am auzit prin alte părți. Dacă va hotărâti sa veniți in Germania, e bine sa aveți niște bani care sa va ajute sa va intretineti câteva luni. In rest, germana se învață si de munca veți găsi, sunt sigura, chef sa aveți. Asa ca, va urez multă bafta tuturor. Numai bine!
Quote09.07.2011 03:050 people like thisLike

BUNA AM VAZUT DISCUTIILE VOASTRE PE FORUM EU SUNT IN SPANIA ACUM SI VIATA NU ESTE ASA DE ROZ DE MUNCA NU MAI ESTE CINE MA POATE AJUTA CU UN LOC DE MUNCA NU NEAPARAT IN SPANIA IN ORICE ALTA TARA UNDE ESTE DE LUCRU??? UN SALUT

Quote09.07.2011 06:371 people like thisLike

Se obtin mai usor alte joburi?Ha! as vrea sa o vad si pe asta!Pentru Andra:Daca ai primit un alt job-ai stiut limba banuiesc! Altfel....nu prea vad cum!Iar acum intaietate au nemtii!normal!Esti cumva si studenta?sau urmezi un curs ceva?sunt curioasa ,pentru ca aici in Passau ,afara de faptul ca e plin de tigani romani :( ,autoritatile sunt reticente in a da de lucru strainilor in joburi bine situate si  platite.In schimb am prieteni la Zwiesel care au spus ca cei de la Arbeitsamt sunt fff draguti si amabili si explica tot ce trebuie sa faci.

Quote10.07.2011 07:011 people like thisLike

Salutare tuturor!!Astazi mi-am adus aminte de un e-mail pe care l-am trimis anul trecut unui membru al comunitatii romanesti din Stuttgart in care solicitam niste informatii legate de stabilirea in Germania(apropos de ce zicea o membra mai sus, cum ca unele persoane tin cu tot dinadinsul sa te descurajeze cand e vorba de furnizat informatii). Am fost chiar dezamagita de raspuns, caci unele informatii erau adevarate, iar altele total neadevarate. Neadevarat: ca nu exista locuri de munca in Germania, mai ales in sud("a gasi un loc de munca este rara avis"). In Germania, mai ales in sud, unde locuiesc eu acum, exista sute de locuri de munca! Sunt ziarele pline. Daca ai o anumita calificare si vorbesti macar germana de baza, iti gasesti de munca oricand. Este pacat ca unele persoane furnizeaza informatii eronate celor care le solicita. Se poate munci si trai foarte bine in Germania. Conteaza cel mai mult sa ai vointa si perseverenta sa o faci. Trebuie luptat pentru permisul de munca, deoarece pana la urma nemtii il elibereaza, chiar daca la inceput trimit refuzuri. Nu este imposibil de muncit in Germania, conform articolului 284 cu care nemtii ne scot ochii mereu.

A, am copiat raspunsul la e-mailul despre care vorbeam:)))))Doamne, ce ma mai amuza acum! Daca ma luam dupa cele scrise, nu mai eram nici in ziua de azi in Germania..

Stimata doamna Alexandru,

Ne pare rau ca nu va putem fi de folos in a va explica exact cum functioneaza acest sistem. Da, exista un sistem social bine pus la punct dar nu stiu cum functioneaza acesta pentru straini. Va dati seama ca trebuie sa fie anumite restrictii altfel mii de cetateni europeni ar veni in Germania si ar beneficia gratuit de cazare, masa, bani, cursuri. Poate doar venind cu un contract.. nu stiu. Ceea ce va pot asigura insa este ca Germania este intr-o criza profunda si cunosc foarte multi oameni care se descurca de azi pe maine care, desi au acte in regula, nu gasesc de lucru, pentru ca nu au unde sa lucreze. Zeci de firme mici, dependente de cele mari, au inchis. Zona din Sud-ul Germaniei este cea mai afectata fiind si cea mai industrializata. Trebuie sa stiti, de asemenea, ca in aflarea unui loc de munca au prioritate cetatenii nemti. Daca acelasi loc este solicitat de dumneavoastra si de un neamt, el are prioritate, pentru ca e la el acasa. Iar a gasi astazi un loc de munca, in Germania, este ... rara avis.

Daca veniti aici trebuie sa va ganditi sa aveti bani de cazare si de mancare pentru ca nimeni nu va ofera nimic, nici un birou, nici o firma. Chiriile sunt foarte scumpe.

Doamne Doamne sa va lumineze in ceea ce faceti !

Numai bine,
D-na preoteasa Luminita

Criza profunda despre care mentioneaza doamna mai sus nu exista! Iar cei care au acte si nu isi gasesc un loc de munca ori sunt ghinionisti ori pretentiosi ori lenesi. Cunosc multe cazuri. Oricum, daca din intamplare doamna preoteasa Luminita citeste aceste randuri, doresc sa o anunt ca Doamne Doamne m-a luminat si m-a ajutat; poate din cauza ca sunt profesoara de teologie, cumva?:))) Nu vreau sa fiu rautacioasa...mai glumesc si eu..
Eu ii incurajez pe cei care doresc sa se stabileasca in Germania. Este o tara cu un viitor promitator. Multa bafta si sa realizati tot ce doriti!
Quote15.07.2011 15:280 people like thisLike

BUNA AM VAZUT DISCUTIILE VOASTRE PE FORUM EU SUNT IN SPANIA ACUM SI VIATA NU ESTE ASA DE ROZ DE MUNCA NU MAI ESTE CINE MA POATE AJUTA CU UN LOC DE MUNCA NU NEAPARAT IN SPANIA IN ORICE ALTA TARA UNDE ESTE DE LUCRU??? UN SALUT

cred ca ar trebui sa scrii si tu ce ai lucrat in ultima vreme, sau ce meserie ai ca sa stie binevoitorii cu ce te-ar putea ajuta!

oricum , m-as bucura tare mult sa primesti in curand un loc de munca!

in Spania in ce parte te afli?

am si eu cateva cunostinte in Spania in zona Barcelonei si sa stii ca nici ei nu o duc foarte bine si mai ales ca acum vine luna cand in Spania e tot o fiesta, nu?

sa speram ca isi revin lucrurile in lumea asta cat mai curand!

de Spania e chiar pacat, ca e asa o tara frumoasa si trece printr-o perioada atat de nasoala!

bafta, John

Quote15.07.2011 15:380 people like thisLike

Buna, Delia! Scuze ca nu am mai intrat, dar am avut un program cam încărcat la munca. Tocmai am primit acum câteva zile permisul de munca. Patronii mei au făcut recurs si au insistat sa îmi fie acordat permisul, dar sotului meu, care este instalator sanitar cu diploma, i-a fost respins pe motiv ca firma care dorea sa îl angajeze este firma de plasare a forței de munca si nu o firma normala, de instalatii sanitare. El nu știe prea multă germana si asta e in dezavantajul lui. Eu stiam ceva germana când am venit si in urma unui test, am intrat direct la nivelul 6, după care urma sa dau examen pentru nivel intermediar B1, dar nu am mai avut chef de când m-am dus la munca:)) mereu mă vede profesoara mea si mă cearta.. E foarte important sa ai măcar cunoștință minime de germana; sa te vadă ei ca îți dai interesul. La început, am avut noroc cu grecii, ca m-au luat la munca fără acte, dar putine ore. Am pierdut o grămadă de joburi din cauza ca nu aveam permis de munca. In rest, nu e greu de găsit de lucru, au nemtii din plin, iar in Stuttgart, pot spune ca se poarta destul de bine nemtii si nu ne-am confruntat cu probleme de discriminare sau sclavie, cum am auzit prin alte părți. Dacă va hotărâti sa veniți in Germania, e bine sa aveți niște bani care sa va ajute sa va intretineti câteva luni. In rest, germana se învață si de munca veți găsi, sunt sigura, chef sa aveți. Asa ca, va urez multă bafta tuturor. Numai bine!

acum trebe sa imi cer si eu scuze ca nu am scris de ceva vreme, Intrusha...ma bucur mult ca ai primit permisul, deci pana la urma s-a rezolvat, asta inseamna ca angajatorul care cere dreptul de munca trebuie sa fie foarte ferm si ce se intampla daca nu il obtii, mergi si cauti alt angajator? sau nu prea sunt cazuri de genul- da in ce firma lucrezi (poti sa-mi trimiti un mesaj daca nu vrei sa scrii totul public si daca nu te deranjeaza intrebarea), ca sunt curioasa daca e firma mai veche sau cu un nr mai mare de angajati daca obtine permisul mai cu usurinta!

ce inseamna ca sotul tau nu stie prea multa germana...tu ai studiat germana, sau cum de ai reusit asa rapid cu scolarizarea?

am vazut ca aveti un copil, ce varsta are...merge la cresa, gradi sau ceva?

merci de cat de multe ne pui la dispozitie!

toate cele bune

Quote15.07.2011 15:560 people like thisLike

Salutare tuturor!!Astazi mi-am adus aminte de un e-mail pe care l-am trimis anul trecut unui membru al comunitatii romanesti din Stuttgart in care solicitam niste informatii legate de stabilirea in Germania(apropos de ce zicea o membra mai sus, cum ca unele persoane tin cu tot dinadinsul sa te descurajeze cand e vorba de furnizat informatii). Am fost chiar dezamagita de raspuns, caci unele informatii erau adevarate, iar altele total neadevarate. Neadevarat: ca nu exista locuri de munca in Germania, mai ales in sud("a gasi un loc de munca este rara avis"). In Germania, mai ales in sud, unde locuiesc eu acum, exista sute de locuri de munca! Sunt ziarele pline. Daca ai o anumita calificare si vorbesti macar germana de baza, iti gasesti de munca oricand. Este pacat ca unele persoane furnizeaza informatii eronate celor care le solicita. Se poate munci si trai foarte bine in Germania. Conteaza cel mai mult sa ai vointa si perseverenta sa o faci. Trebuie luptat pentru permisul de munca, deoarece pana la urma nemtii il elibereaza, chiar daca la inceput trimit refuzuri. Nu este imposibil de muncit in Germania, conform articolului 284 cu care nemtii ne scot ochii mereu.

A, am copiat raspunsul la e-mailul despre care vorbeam:)))))Doamne, ce ma mai amuza acum! Daca ma luam dupa cele scrise, nu mai eram nici in ziua de azi in Germania..

Ne pare rau ca nu va putem fi de folos in a va explica exact cum functioneaza acest sistem. Da, exista un sistem social bine pus la punct dar nu stiu cum functioneaza acesta pentru straini. Va dati seama ca trebuie sa fie anumite restrictii altfel mii de cetateni europeni ar veni in Germania si ar beneficia gratuit de cazare, masa, bani, cursuri. Poate doar venind cu un contract.. nu stiu. Ceea ce va pot asigura insa este ca Germania este intr-o criza profunda si cunosc foarte multi oameni care se descurca de azi pe maine care, desi au acte in regula, nu gasesc de lucru, pentru ca nu au unde sa lucreze. Zeci de firme mici, dependente de cele mari, au inchis. Zona din Sud-ul Germaniei este cea mai afectata fiind si cea mai industrializata. Trebuie sa stiti, de asemenea, ca in aflarea unui loc de munca au prioritate cetatenii nemti. Daca acelasi loc este solicitat de dumneavoastra si de un neamt, el are prioritate, pentru ca e la el acasa. Iar a gasi astazi un loc de munca, in Germania, este ... rara avis.

Daca veniti aici trebuie sa va ganditi sa aveti bani de cazare si de mancare pentru ca nimeni nu va ofera nimic, nici un birou, nici o firma. Chiriile sunt foarte scumpe.

Numai bine,
D-na preoteasa Luminita

Criza profunda despre care mentioneaza doamna mai sus nu exista! Iar cei care au acte si nu isi gasesc un loc de munca ori sunt ghinionisti ori pretentiosi ori lenesi. Cunosc multe cazuri. Oricum, daca din intamplare doamna preoteasa Luminita citeste aceste randuri, doresc sa o anunt ca Doamne Doamne m-a luminat si m-a ajutat; poate din cauza ca sunt profesoara de teologie, cumva?:))) Nu vreau sa fiu rautacioasa...mai glumesc si eu..
Eu ii incurajez pe cei care doresc sa se stabileasca in Germania. Este o tara cu un viitor promitator. Multa bafta si sa realizati tot ce doriti!

ce chestie, nu-mi vine sa cred ca tocmai o d-na preoteasa a scris un raspuns atat de pesimist si descurajator! dar adevarul e ca am auzit si eu o gramada de istorisiri de genul si tocmai de la persoane care sunt acolo de 15-20 de ani...zic ca e foarte nasol, da culmea ca nici nu s-au intors in Ro, sau sa plece in alta tara (daca e atat de greu in Germania) si atunci am incetat sa mai cred in versiuni de genul...cred ca depinde de ce fel de persoana esti., e cam imposibil sa nu te descurci daca ai bunavointa, indiferent unde mergi (in prezent ma gandesc ca nu mai pleaca nimeni i Grecia unde stim cum e situatia, sau in Spania unde e rata somajului atat de crescuta)!

si cum sa nu incurajezi oamenii sa se stabileasca in Germania cand aceasta tara se mentine pe pozitie foarte buna cu economia sa!

orice inceput e greu si ma gandesc ca nu e usor nici in Germania, dar e frumos si daca iti si place cred ca nu e chiar atat de rau! zona stuttgart e tare frumoasa (orasul ne-a placut si nou tare mult), am o matusa la nurtingen si timp de vreo 2 ani ne tot faceam vacante pe acolo, sau treceam pe la ea cand mergeam mai departe (cum eram cu copil mic).

de un an si ceva avem si ceva legaturi in Nord Westfalen si nici nu m-am gandit ca e asa frumoasa si zona aia...de fapt se vede ca sunt aproape de Olanda... e chiar frumos si acolo

te-am pupat Intrusha si ma bucur ca mai sunt oameni atat de optimisti si care nu vad totul in negru....radem glumim, dar cred ca si faptul ca ai studiat teologia te face altfel (sotul meu a facut seminarul si tot asa zic ca se vede ca are influenta asta pozitiva)Smile

Quote15.07.2011 16:010 people like thisLike

Se obtin mai usor alte joburi?Ha! as vrea sa o vad si pe asta!Pentru Andra:Daca ai primit un alt job-ai stiut limba banuiesc! Altfel....nu prea vad cum!Iar acum intaietate au nemtii!normal!Esti cumva si studenta?sau urmezi un curs ceva?sunt curioasa ,pentru ca aici in Passau ,afara de faptul ca e plin de tigani romani :( ,autoritatile sunt reticente in a da de lucru strainilor in joburi bine situate si  platite.In schimb am prieteni la Zwiesel care au spus ca cei de la Arbeitsamt sunt fff draguti si amabili si explica tot ce trebuie sa faci.

Gianina, poate chiar e asa dificil la Passau din cauza prea multor tigani, problema asta e si in Spania unde sunt prea multi romani sau tigani, eu stiu spanioli care sunt revoltati pe faptul ca au tabarat atatia pe ei...si pe-de-o-parte e si normal, gandeste-te ca fac atatea chestii ilegale si au si un comportament de e imposibil sa fie ignorati!

Quote19.07.2011 17:090 people like thisLike

Buna!

eu ca si multi altii am venit acu un an cu sotul si baietelul in germ, aici locuiesc parintii. la o sapt am mers la primarie si ne-am anuntat, la adresa par

intiilor mei, deci ne-a trebuit doar cartea de identitate, certif de casatorie, certif de nasterele al baiatului si pasaportul baiatului. merge f repede, nu trebuie programare. fara acea Anmeldungbestatigung nu poti face nimic, dar atentie ca legea spune ca ai voie sa stai pe teritoriul germ 90 zile ca turist, daca vrei sa stai mai mult ai nevoie de Aufenthalterlaubnis sau Freizugigkeit. ca sa primesti acest lucru ai nevoie ori de dreptul de munca, care se obtine fff greu, eu am primit 4 respingeri, iar sotul meu 2, asigurare medicala sau pe cineva la care locuiesti sa demonstreze ca iti poate asigura lunar 365 euro pt mancare, la care sa fi si anuntata. parintii mei nu au de unde sa demonstreze acest lucru asa ca eu la o sapt de cand m-am anuntat mi-am gasit de lucru, sunt vb de lb germ-lb materna.la 6 sapt am primit respins, pe motivul ca nu sunt indreptatita ca sunt altii care pot ocupa acel loc de munca. la cateva zile gasesc alt job, depun alt formular iar la 4 sapt vine din nou respins, normal ca facem contestatie si tot respins.urmeaza alte 2 respingeri la mine cat si la sotul meu. deci repet e ff greu.

dar e bine ca exista cum ti s-a spus mai sus calea cea mai rapida si sigura: Gewerbe. eu am aflat acest lucru abia dupa 6 luni. in acest moment lucram si eu cat si sotul meu, eu in 2 locuri, si pot spune ca nu e deosebire intre a fi angajat sau a lucra ca liber profesionist.

ca sa obti gewerbe mergi tot la primarie, platesti 30 euro si spui e meserii sa treaca pe gewerbe. ei te anunta la finante si etc.dupa ce ai facut Gewerbeanmeldung iti faci asigurare med, noi avem la AOK si cu asig med cat si cu nr de impozit mergi la primarie, la Auslanderbehorde care iti dau dreptul de sedere si de munca nelimitat.sau mai exista o lege care spune ca dupa 18 luni de cand stai in germ sunt obligati sa-ti dea dreptul de munca nelimitat. daca mai ai alte intrebari poti sa ma contactezi oricand, dar iti dau un sfat nu incerca la mc sau burgerking ca e jale, prost platit si etc....

Quote20.07.2011 09:150 people like thisLike

Buna!

eu ca si multi altii am venit acu un an cu sotul si baietelul in germ, aici locuiesc parintii. la o sapt am mers la primarie si ne-am anuntat, la adresa par

intiilor mei, deci ne-a trebuit doar cartea de identitate, certif de casatorie, certif de nasterele al baiatului si pasaportul baiatului. merge f repede, nu trebuie programare. fara acea Anmeldungbestatigung nu poti face nimic, dar atentie ca legea spune ca ai voie sa stai pe teritoriul germ 90 zile ca turist, daca vrei sa stai mai mult ai nevoie de Aufenthalterlaubnis sau Freizugigkeit. ca sa primesti acest lucru ai nevoie ori de dreptul de munca, care se obtine fff greu, eu am primit 4 respingeri, iar sotul meu 2, asigurare medicala sau pe cineva la care locuiesti sa demonstreze ca iti poate asigura lunar 365 euro pt mancare, la care sa fi si anuntata. parintii mei nu au de unde sa demonstreze acest lucru asa ca eu la o sapt de cand m-am anuntat mi-am gasit de lucru, sunt vb de lb germ-lb materna.la 6 sapt am primit respins, pe motivul ca nu sunt indreptatita ca sunt altii care pot ocupa acel loc de munca. la cateva zile gasesc alt job, depun alt formular iar la 4 sapt vine din nou respins, normal ca facem contestatie si tot respins.urmeaza alte 2 respingeri la mine cat si la sotul meu. deci repet e ff greu.

dar e bine ca exista cum ti s-a spus mai sus calea cea mai rapida si sigura: Gewerbe. eu am aflat acest lucru abia dupa 6 luni. in acest moment lucram si eu cat si sotul meu, eu in 2 locuri, si pot spune ca nu e deosebire intre a fi angajat sau a lucra ca liber profesionist.

ca sa obti gewerbe mergi tot la primarie, platesti 30 euro si spui e meserii sa treaca pe gewerbe. ei te anunta la finante si etc.dupa ce ai facut Gewerbeanmeldung iti faci asigurare med, noi avem la AOK si cu asig med cat si cu nr de impozit mergi la primarie, la Auslanderbehorde care iti dau dreptul de sedere si de munca nelimitat.sau mai exista o lege care spune ca dupa 18 luni de cand stai in germ sunt obligati sa-ti dea dreptul de munca nelimitat. daca mai ai alte intrebari poti sa ma contactezi oricand, dar iti dau un sfat nu incerca la mc sau burgerking ca e jale, prost platit si etc....

Foarte interesant, Cora...cum esti si vb de limba germana si ai avut dificultati si mai ales ca ai tai erau deja acolo?

nu am inteles prea bine, voi acum lucrati ca Gewerbe? si ce iti treci normal pe fisa respectiva...presupun ca ce fel de servicii esti dispus sa prestezi, nu? si dupa ce depui acest dosar de Gewerbe...tot tu iti cauti de munca, nu? sau te anunta ei daca are cineva nevoi e de tine pt serviciile pe care tu le-ai trecut pe lista?

de ce trebuie sa se demonstreze ca te sustine cineva financiar? in cazul in care nu lucrezi, sau?

si inca ceva, din cate am inteles lucrati destul de mult...cine sta cu copilul? sau si acolo ai nevoie de o bona care sa vada de copil dupa ce vine de la gradi/scoala!!!

merci mult

Quote24.07.2011 00:590 people like thisLike

Pentru Cora:poti sa imi spui si mie unde ai gasit legea aia in care,dupa 18 luni sunt obligati sa iti dea drept de lucru?Barbata-miu sta de 5 ani oficial in Germania si a aplicat la toate joburile posibile.De fiecare data a primit negativ ,pe motiv ca nemtii au intaietate.Probabil legea de care spui este aplicabila doar celor care(asa cum ai tu)au deja familia(parintii)stabilita aici,cu acte germane .Pentru unul venit care nu are pe nimeni in Germania ;ACEASTA LEGE NU ARE NICI O VALOARE!!!!!!!!Noua ni s-a spus clar:mergeti acasa!!!!!

Noua luni am mers la Arbeitsamt cu locuri de munca gasite de noi .De fiecare data ni s-a spus Nu! In final ,ni s-a spus in fata sa plecam acasa!Pentru ca am fost incapatanati ,eu am primit la McDonald's ,iar barbatului meu i-au spus ca singura solutie este sa se faca selbständig(privat)Iar pentru asta trebuie sa isi gaseasca singur contracte,sa isi plateasca asigurarea medicala care e minim 300€lunar,pensie ,impozit si tot ce tine de stat.

DECI:VA ROG SA SPECIFICATI CAND AVETI FAMILIE STABILITA AICI DE N ANI DE ZILE! ASA TOTI CRED CA POT GASI DE MUNCA LA ORICE COLT DE STRADA:

DACA AI PARINTI AICI STABILITI;CU ACTE  ;AI ALTE DREPTURI!

Deja ma enervaz cand aud tot jumatati de masura!

Quote24.07.2011 01:070 people like thisLike

Buna Delia!Ai dreptate in ce priveste tiganii de aici.Eu locuiesc in Passau.Deja se fac carduri de tigani in apropierea bancilor.
Langa Rewe este un automat de la Sparda si tot timpul sunt tiganci in asteptare.Si asta pentru ca inca mai gasesc persoane care merg cu geanta deschisa crezand ca ...oamenii sunt corecti(inca nu au fost tepuiti de tiganii romani)
Culmea e  ca,multi vorbesc asa de bine germana....Surprisedca zici ca s-au nascut aici.Dar asta e!Noi ne gandim sa plecam in alt oras,dar pentru asta iti trebuie ceva bani de inceput.Asa ca ...mai avem de tras.

Quote25.07.2011 10:360 people like thisLike

deci is in germania de 10 luni si contract si mutatie din 2010 si tot miau refuzat actele ....ca baiat ori te insori ...ori itzi faci firma ta propie si platesti la stat tot tu ...asa ca  !!!

Cool

Quote28.07.2011 12:420 people like thisLike

Geanina draga, imi pare rau pt sotul tau dar sa sti ca si eu ca si voi am primit respingeri la dreptul de munca, familia de cand am intrat in ue nu mai are nici o valoare, sg lucru de care beneficiez eu dupa tatal meu este ca pot peste 3 ani, deci un an a trecut sa cer cetatenia germ, dar normal pt asta urmez aceeasi pasi ca si toti ceilalti. cat despre legea de care spuneam o sa o cer de la cel care o are si o sa o postez pe net ca sa o puteti arunca celor de la agentur fur arbeit in nas.cat despre asigurarea medicala nu e adevarat ca trebuie platit atat de mult, mergi la aok si ceri sa te asigure benevol, freiwillig versichert, si platesti max 150 euro pe luna.singurul lucru este ca noi trebuie sa platim asigurarea de cand ne-am anuntat in germ, dar au acceptat sa o platim si in rate.

Quote28.07.2011 13:090 people like thisLike

pt delia:

pe gewerbe treci meseriile care vrei sa le practici, cei de la primarie iti spun exact ce merge trecut si ce nu, trebuie doar sa mergi de acasa cu meseriile pe un bilet, altfel nu stau de vb cu tine, nu iti ofera nici o lista, cu toate ca detin o carte dar si in germ ca in toate tariile bugetarii sunt tot bugetari. de munca tot tu iti cauti, nu iti cauta nimeni de lucru aici, dar lucru gasesti, sotul meu si-a gasit dupa o sapt iar eu dupa o luna, doar lb trebuie sa o sti ca fara esti pierdut.

eu am noroc ca mama e acasa si sta ea cu baiatul, l-am inscris si la gradinita dar nu cred ca o sa-l primeasca din aug, si bona m-ar costa o avere sa o platesc, mai bine pe cineva din ro :)

Quote28.07.2011 14:340 people like thisLike

"DECI:VA ROG SA SPECIFICATI CAND AVETI FAMILIE STABILITA AICI DE N ANI DE ZILE! ASA TOTI CRED CA POT GASI DE MUNCA LA ORICE COLT DE STRADA:

Deja ma enervaz cand aud tot jumatati de masura!"

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deci referitor la ce a scris Geanina mai sus:

Geanina tu zici ca auzi doar jumatati de masura dar la ce ai scris tu mi se pare ca tu esti cea care le spune.

1.mi se pae ciudat ca sotul tau este de 5 ani cu acte in regula in germ, ce inseamna la tine acte in regula????? daca ar avea acte in regula cineva ar trebui sa-i plateasca asig med ca el nu are nici un drept ???? deci in germ dau de banuit astfel de pers ca presteaza munca la negru, sau????

noua ni s-a spus de la agentur fur arbeit ca daca unul din soti primeste dr de munca pe 1 an iar din al2 il prelungeste, celalalt sot primeste automat dr de munca din al2 lea an. deci daca tu lucrezi, din cate am inteles eu, atunci sotul tau dupa 1 an beneficiaza dupa tine la dr de munca. dar in cazul in care tu muncesti ca sezonier el nu are nici un drept si chiar si drepturile tale sunt limitate.

2. daca sotul tau e de 5 ani cu acte legale atunci ar fi trebuit sa aiba dreptul de sedere si de munca nelimitat!!!!!!! inca o jumatate de masura de-a ta!!!! se da oricariu cetatean al ue care nu are fam stabilita in germ dupa ce a locuit si a muncit 5 ani in germ si e nelimitat, arata ca fostele permise de circulatie din ro.

3.eu nu cred ca cineva de la agentur fur arbeit a spus sa plecati acasa, mi se pare straniu, eu n-as fi lasat acest lucru sa se intample, si in passau???daca ziceai de vreun orasel mai mic poate credeam dar asta nu o pot inghiti. si mie mi s-a spus ca nu obtin dr de munca, dar sa plec acasa nu mi s-a spus, mi s-au dat sfaturi, normal in germana, dar trebuie sa si intelegi lb ca sa-ti dai seama ce vor sa zica.

imi pare f rau daca am jignit pe cineva dar eu m-am simtit jignita, am incercat sa ajut si nu sa duc pe nimeni in eroare, chiar si asa ajut cu cea mai mare placere cu ce sfaturi pot, dar ca ne mutam si timpul trece atat de repede ca abia daca ajung la pc.

Quote28.07.2011 16:080 people like thisLike

"DECI:VA ROG SA SPECIFICATI CAND AVETI FAMILIE STABILITA AICI DE N ANI DE ZILE! ASA TOTI CRED CA POT GASI DE MUNCA LA ORICE COLT DE STRADA:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geanina tu zici ca auzi doar jumatati de masura dar la ce ai scris tu mi se pare ca tu esti cea care le spune.

1.mi se pae ciudat ca sotul tau este de 5 ani cu acte in regula in germ, ce inseamna la tine acte in regula????? daca ar avea acte in regula cineva ar trebui sa-i plateasca asig med ca el nu are nici un drept ???? deci in germ dau de banuit astfel de pers ca presteaza munca la negru, sau????

noua ni s-a spus de la agentur fur arbeit ca daca unul din soti primeste dr de munca pe 1 an iar din al2 il prelungeste, celalalt sot primeste automat dr de munca din al2 lea an. deci daca tu lucrezi, din cate am inteles eu, atunci sotul tau dupa 1 an beneficiaza dupa tine la dr de munca. dar in cazul in care tu muncesti ca sezonier el nu are nici un drept si chiar si drepturile tale sunt limitate.

2. daca sotul tau e de 5 ani cu acte legale atunci ar fi trebuit sa aiba dreptul de sedere si de munca nelimitat!!!!!!! inca o jumatate de masura de-a ta!!!! se da oricariu cetatean al ue care nu are fam stabilita in germ dupa ce a locuit si a muncit 5 ani in germ si e nelimitat, arata ca fostele permise de circulatie din ro.

3.eu nu cred ca cineva de la agentur fur arbeit a spus sa plecati acasa, mi se pare straniu, eu n-as fi lasat acest lucru sa se intample, si in passau???daca ziceai de vreun orasel mai mic poate credeam dar asta nu o pot inghiti. si mie mi s-a spus ca nu obtin dr de munca, dar sa plec acasa nu mi s-a spus, mi s-au dat sfaturi, normal in germana, dar trebuie sa si intelegi lb ca sa-ti dai seama ce vor sa zica.

imi pare f rau daca am jignit pe cineva dar eu m-am simtit jignita, am incercat sa ajut si nu sa duc pe nimeni in eroare, chiar si asa ajut cu cea mai mare placere cu ce sfaturi pot, dar ca ne mutam si timpul trece atat de repede ca abia daca ajung la pc.

imi permit sa atesez cateva art gasite dar nu le traduc ca-mi pica ochii, sigur folosesc cuiva:

6.3.2 Zustimmung zur Beschäftigung bei mehrjährigem Voraufenthalt

Ohne Beschränkung und unbefristet kann eine Zustimmung erteilt werden für

• Ausländer, die eine Aufenthaltserlaubnis besitzen und

- zwei  Jahre rechtmäßig eine versicherungspflichtige  Beschäftigung  im Bundesgebiet

ausgeübt haben oder

- sich seit drei Jahren im Bundesgebiet ununterbrochen erlaubt, geduldet oder mit einer

Aufenthaltsgestattung aufhalten.

[§ 9 BeschVerfV]

• Arbeitnehmer, die zwölf Monate zum deutschen Arbeitsmarkt zugelassen waren, haben Anspruch auf eine Arbeitsberechtigung-EU, die unbeschränkt und unbefristet erteilt wird.

• Familienangehörige von bulgarischen und rumänischen Arbeitnehmern erwerben den Anspruch auf eine Arbeitsberechtigung-EU und somit einen uneingeschränkten Arbeitsmarktzugang, wenn sie mit einem Arbeitnehmer, der eine Arbeitsberechtigung-EU besitzt oder

Anspruch darauf hat, rechtmäßig einen gemeinsamen Wohnsitz in Deutschland begründet

haben.

[§ 284 SGB III und § 12a ArGV

Quote29.07.2011 08:440 people like thisLike

Pentru Delia 08:Eu locuiesc in Germania de 3 ani.Acum trebuie sa faci urmatorii pasi:te inregistrezi la primarie.Pentru asta trebuie sa ai contract de locuinta.3 luni nu primesti nimic.mai ales drept de munca.se considera ca ai din ce trai din moment ce ai venit de buna voie.trebuie sa stii limba.sau cel putin sa inveti.dupa 3 luni poti primi drept de munca.acum nu mai dau de la arbeitsamt voie la straini decat la McDonald's si Burger king.este prost platit si bataia de joc este la superlativ.(iti spun asta pentru ca am muncit 2 ani la mc)Dupa un an de munca primesti umbefrist-dreptul de munca in Germania.Pe care il ai toata viata,daca nu faci prostii(furat,bataie sau alte probleme cu politia)Dupa aceea (dupa un an)poti merge unde vrei sa lucrezi-cu conditia sa gasesti.Daca renunti la lucru dupa un an,cand ai primit dreptul de munca,de bunavoie ,nu primesti nici un ajutor de la stat.doar daca te dau ei afara sau se termina contractul si nu ti-l prelungesc.Daca ai studii ,pentru ei esti tot un nimeni.ori ai studii si esti prea calificat ,ori ai meserie si nu ii intereseaza.bineinteles ca locurile vor fii ocupate in ordinea stiuta :intai puturosii lor ,apoi noi-calul de bataie.Sunt multumiti daca te pot calca in picioare si injosi ,pentru ca ei stiu ca noi suntem straini si nu putem riposta(din nestiinta sau de frica sa nu pierdem si putinul pe care il avem.)Afara de asta ...Germania e o tara frumoasa! ca si Romania!PACAT CA E LOCUITA!CA SI ROMANIA!!!!Sper sa iti foloseasca !Iar daca esti hotarata sa faci pasul,burta pe carte! Nu sunt prietenosi ,si in mod sigur nu o sa incerce sa te inteleaga in engleza!sunt egoisti si reci!

Citesc versurile tale si ma intreb pe ce lume oare traiesti. Puturosi? Despre cine scri? Bataie de joc faptul ca cistigi un ban? Fiecare roman care lucreaza la McDonald sau BurgerKing are mai mult venit, decit o Putzfrau etc. Cred ca mai mare bataie de joc ca in Romania nu o sa gasesti in Germania. Asa ca te rog nu dramatiza si nu exagera.

Quote29.07.2011 09:000 people like thisLike

Pentru Cora:poti sa imi spui si mie unde ai gasit legea aia in care,dupa 18 luni sunt obligati sa iti dea drept de lucru?Barbata-miu sta de 5 ani oficial in Germania si a aplicat la toate joburile posibile.De fiecare data a primit negativ ,pe motiv ca nemtii au intaietate.Probabil legea de care spui este aplicabila doar celor care(asa cum ai tu)au deja familia(parintii)stabilita aici,cu acte germane .Pentru unul venit care nu are pe nimeni in Germania ;ACEASTA LEGE NU ARE NICI O VALOARE!!!!!!!!Noua ni s-a spus clar:mergeti acasa!!!!!

Noua luni am mers la Arbeitsamt cu locuri de munca gasite de noi .De fiecare data ni s-a spus Nu! In final ,ni s-a spus in fata sa plecam acasa!Pentru ca am fost incapatanati ,eu am primit la McDonald's ,iar barbatului meu i-au spus ca singura solutie este sa se faca selbständig(privat)Iar pentru asta trebuie sa isi gaseasca singur contracte,sa isi plateasca asigurarea medicala care e minim 300€lunar,pensie ,impozit si tot ce tine de stat.

DECI:VA ROG SA SPECIFICATI CAND AVETI FAMILIE STABILITA AICI DE N ANI DE ZILE! ASA TOTI CRED CA POT GASI DE MUNCA LA ORICE COLT DE STRADA:

Deja ma enervaz cand aud tot jumatati de masura!

Din ce a trait sotul tau 5 ani de zile in Germania? Daca ai parinti in Gemania nu te ajuta cu nimic, doar daca esti minor. Si tot dau din cap si ma intreb de unde scoti atitea prosti, 300€ minim pt Krankenversicherung. Posibil, la un venit de 2500€ netto.

Te enervezi degeaba.

Quote05.08.2011 07:180 people like thisLike

2 pers (sex f) plus un catel, cautam locuinta in Wedding, Prenz., Tiergarten, Alt Treptow, Krez., Neük.  Berlin pentru anmeldung.

YahID ong_luminita, multumesc anticipat pt orice sfaturi, sugestii, sau solutii practice.

Quote17.08.2011 03:140 people like thisLike

Salut. Cred ca nu mai este actuala tema dar eu am descoperit numai acum site-ul acesta....sunt pareri si pareri, sfaturi...dar depinde de fiecare. Eu am fost foarte norocoasa, locuiesc de 3 ani si jumatate in Germania si pentru mine a fost totul usor. Dar repet, am fost norocoasa, firma la care am lucrat in Romania mi-a oferit un loc de munca la centrala lor de langa Frankfurt. Firma a platit pt mine o camera de hotel in prima luna ca sa am timp sa imi caut locuinta.Anmeldung mi-au facut la adresa hotelului, nici nu am stiut ca e posibil asa ceva..... Am primit permis de munca, in prima faza, pentru un an si dupa un an(am dovedit cu 12 fluturasi de salariu ca am lucrat 12 luni complet) am primit permis de munca nelimitat.Pot sa lucrez oriunde si oricand. De permisul de munca s-a ocupat firma. Pentru cel nelimitat a trebuit sa ma prezint personal, dar nu m-a intrebat nimeni nimic....au verificat daca am actele complete si in cateva zile am primit actele.Dar viata in Germania nu e chiar asa de roz,in prima luna cand am cautat locuinta am trait cateva experinte neplacute.Am sunat la anunutirile din ziar pt locuinte si din cauza accentului( eu vb foarte bine germana dar accentul a ramas...) prima intrebare era " de unde sunteti?"Daca spuneam din Romania, mi s-a spus de multe ori la telefon ca locuinta nu mai este de inchiriat, si am rugat colegii mei(nemti) sa sune la aceeasi locuinta si binenteles ca nu era inchiriata....dar am trecut si peste asta, dupa aprox doua saptamani mi-am gasit locuinta.Eu m-am integrat perfect, am o relatie stabila cu un german, sunt ca acasa.. si nu pot sa spun ca s-a purtat cineva urat cu mine.Din pacate avem ca romani nu tocmai o reputatie buna in Germania...toate reportajele pe care le vad aici la televizor despre romanii sunt despre romanii care cersesc, fura, vand aur fals prin benzinarii etc etc.Ma enervez de fiecare data dar nu am ce face, sunt multumita ca macar cei cu care am contact direct au alta impresie despre romani.Sfatul meu pentru cei care vor sa vina in Germania nu va dezamagiti din cauza experientelor placute sau neplacute ale celorlati(depinde de studii, experienta si noroc) dar nici nu va asteptati la prea mult la inceput. Nu stiu cum e dar nu cred ca e usor sa vii aici fara sa ai loc de munca,locuinta asigurata si bani sa supravietuiesti cateva luni. Va doresc la toti numai bine!

Quote09.09.2011 02:121 people like thisLike

Salut ! M-am casatorit cu un cetatean german, sunt aici de 2 luni. Am primit de la Rathaus Anmeldung (stam in chirie), Freizügigkeitsrecht+Bescheinigung. Mai am nevoie de ceva ? Nu trebe sa cer viza pt sedere sau ceva de genul asta ?

De 14 sept.incep cursul de limba germana si integrare, platesc 100 de euro (restul de 153 cei de la Emigrare cred). Ce mai trebuie sa fac ???

Quote13.09.2011 12:100 people like thisLike

Pentru cei ce doresc informatii legislative privind dreptul de sedere,de munca etc in Germania intrati pe acest site,eu mi-am lamurit multe probleme. Mult succes!

http://consilierjuridicgermanoroman.com/2011/05/29/informatii-recente-pentru-angajatii-romani-din-germania/

Quote23.09.2011 12:590 people like thisLike

O intrebare mai delicata:

Am citit cam tot ce am gasit pe forumuri despre ce trebuie facut si ce nu e indicat sa faci, ca nou-venit in Germania...

Pentru un roman dornic sa se stabileasca si sa "se realizeze" in Germania... Inca ne-vorbitor de germana... Se gaseste cineva (tot un roman!) care sa-l "consilieze" la fata locului? Cineva dispus sa-l ajute in primii pasi? De ce va intreb? Pentru ca m-am saturat sa fiu "generatie de sacrificiu" in Romania... 21 de ani sub Ceausescu, 22 de ani in "tranzitie", ...macar (sper!) ultimii 20 de ani sa-i traiesc demn (cit se poate!) intr-o tara civilizata... si sa-i pot oferi ficei mele, care acum are 5 ani, un viitor demn. Ma bate gindul sa vind tot si sa ma indrept catre Germania. Sunt vorbitor de engleza si franceza, absolvent (fara licenta din pacate) al unei facultati dar sunt dispus sa fac si "munca de jos"... Singura retinere este aceea de a nu-mi permite sa vin cu copilul dupa mine si sa dorm in masina...

Completare si mentiune: Nu as avea nevoie de bani !!! DOAR consiliere, gen gasirea unei locuinte, mers la primarie, etc!

Quote30.09.2011 03:140 people like thisLike

Am lipsit ceva vreme de pe forum si vad ca deja au inceput rautatile..sper ca acest forum sa nu devina asemanator cu cel al ziarului Libertatea. Draga Alina75, de ce esti atat de inversunata in afirmatiile pe care le faci? Te-a jignit cineva pe tine aici? Ca nu te inteleg?! Iti explic eu care este situatia, daca chiar vrei sa stii din ce a trait acea persoana 5 ani de zile. E foarte simplu: domnul respectiv si-a facut de la bun inceput Gewerbe, deci, nu a lucrat la negru cum ai inteles tu. Si asta s-a intamplat datorita faptului ca nu i s-a acordat Arbeitserlaubnis. Eu nu am lucrat la Mc D, dar am auzit de la multe persoane ca este chiar bataie de joc acolo. Nu sunt nici exagerari, nici dramatizari. Chiar de la Arbeitsamt am fost sfatuita sa nu aplic pentru o slujba la Mc D`, deoarece este o munca injositoare si prost platita. E adevarat, crede-ma ca nu mint. Asta mi s-a spus in Reutlingen.  Din pacate, am lucrat si eu la niste nemti care s-au dovedit a fi tirani(probabil au uitat ca Hitler a fost o rusine pentru Germania si inca mai au mentalitatea lui) si crede-ma ca nu sunt deloc puturoasa, dar nu am ajuns carpa nimanui pentru niste amarati de bani. Ce vreau sa insinuez? Ca, da, exista inca tiranie si rasism in Germania. Si da, mi s-a spus si mie dupa 7 luni de zile de catre cei de la Arbeitsamt de unde apartin, sa plec din Germania, deoarece nu mi-am gasit de munca! Eu de munca mi-am gasit, dar nu imi acordau ei permisul de munca. Iar a doua zi, dupa ce mi-au spus sa plec din Germania, mi-a venit permisul de munca de la Duisburg. Te rog, nu mai invinui anumite persoane ca spun minciuni, daca nu cunosti anumite situatii. Iar exprimarea si ortografia ta denota multe lipsuri si in educatia ta. Daca tot ai intrat ca sa critici si nu sa dai informatii celor care le necesita, revizuieste-ti atitudinea, bitte! Nu e nimic personal, dar nu suport mentalitatea comunista pe care multi inca o pastreaza, chiar daca au plecat din Romania de multi ani.  Va doresc tuturor numai bine!

Quote06.10.2011 09:330 people like thisLike

Salutari din Hessen.Am citit postarile voastre si mi se pare normal ca fiecare a scris din experienta facuta aici si dupa "norocul" avut.Eu sant impreuna cu un neamt,locuim impreuna,si el plateste pentru mine asigurarea de sanatate,deci sant asigurata la AOK-privat-si asta costa 145€.De lucru se gasete aici foarte greu si eu am numai un minijob de 300 €.Tot caut de lucru si trimit peste tot CV dar cele mai multe raspunsuri sant negative.Eu vorbesc foarte bine limba si scris si citit numai ca fac ceva greseli gramaticale pentru ca eu am invatat limba germana singura.Majoritatea oamenilor pe care i-am intalnit aici au fost foarte buni cu mine,afara de o romanca de la mine din oras care m-a suparat rau de tot 3 luni de zile,dar am iertat-o....Ce as vrea sa va intreb pe cei care stiti mai bine:daca si cum sant recunoscute studiile din Romania aici in Germania?Sau trebuie sa se faca o compensare de studiu?Mentionez ca eu am liceul mecanic cu diploma de bac,calificare de strungar,chelner si coafeza,dar ca si coafeza n-am lucrat deloc in Romania.Pentru un raspuns incurajator si un sfat bun,va multumesc anticipat.

Quote06.10.2011 10:130 people like thisLike

Buna Crystalina numele meu e Ana sunt de 4 ani aici in germania in zona hannover ,lucrez la un restaurant  si eu am studii in domeniu de 6 ani de scoala facuti in Romania cand mi sa facut contractul am mentionat ca am diplome de specializare ,eu am tradus diplomele la un traducator de limba germana in Romania si apoi am fost la notar sa imi puna apostile  ,eu asta am facut si au fost recunoscute aici in germania ,numai bine si multa bafta in gasirea unui job mai bun

Quote07.10.2011 06:140 people like thisLike

Servus Anastasiana si multumesc mult pentru raspuns.Da si eu m-am uitat acum in documentele mele si am vazut  ca am diploma de bac si celelalte diplome traduse in limba germana si legalizate la notar.A-ti doresc si tie numai bine si-ti trimit multe salutari.

Quote14.10.2011 10:210 people like thisLike

Da, ma alatur si eu celor scrise aici. Ma confrunt in prezent cu o situatie asemanatoare, referitor la o "d-na" de origine romana care vazandu-se bine stabilita aici(de 20 ani) descurajeaza intentionat pe cei care vin acum. Ma aflu in Germania de numai o luna. Am venit aici cu un contract de ingrijire batrani, care dupa numai 3 zile demunca, batranul a fost dus la spital si a murit. Ei,... acum a inceput lupta in cautarea unui nou loc de munca. Evident ca am sunat absolut peste tot, iar aceasta "d-na"de care am inceput sa vorbesc incearca ori de cate ori o sun sa ma convinga sa ma duc acasa. Da, se pare ca intr-adevar, partea de sud e mai avantajata in privinta locurilor de munca. Eu chiar maine ma deplasez in aceasta zona la un posibil loc de munca. Nu e simplu, ba chiar e greu, dar cand stiu cum e in Romania, parca nu mai vreau sa ma gandesc la un drum inapoi decat in vizita, desi, inca nu mi-am pierdut locul de munca si am si o casa frumoasa, dar asa cum bine stim toti cei care am plecat, e cumplit de greu in Romania de trait.

Ma bucur ca am descoperit acest site si sincera sa fiu, incep deja ff serios sa privesc spre Austria, dar din pacate se vede ca in Forumul romanilor din Austria nu prea e activitate.... Mi-ar fi placut sa aud si de la ei comentarii.

Va recomand un site deosebit de util pentru romanii veniti la munca in Germania:

http://consilierjuridicgermanoroman.com/2011/05/29/informatii-recente-pentru-angajatii-romani-din-germania/

Numai bine,
D-na preoteasa Luminita

ce chestie, nu-mi vine sa cred ca tocmai o d-na preoteasa a scris un raspuns atat de pesimist si descurajator! dar adevarul e ca am auzit si eu o gramada de istorisiri de genul si tocmai de la persoane care sunt acolo de 15-20 de ani...zic ca e foarte nasol, da culmea ca nici nu s-au intors in Ro, sau sa plece in alta tara (daca e atat de greu in Germania) si atunci am incetat sa mai cred in versiuni de genul...cred ca depinde de ce fel de persoana esti., e cam imposibil sa nu te descurci daca ai bunavointa, indiferent unde mergi (in prezent ma gandesc ca nu mai pleaca nimeni i Grecia unde stim cum e situatia, sau in Spania unde e rata somajului atat de crescuta)!

si cum sa nu incurajezi oamenii sa se stabileasca in Germania cand aceasta tara se mentine pe pozitie foarte buna cu economia sa!

orice inceput e greu si ma gandesc ca nu e usor nici in Germania, dar e frumos si daca iti si place cred ca nu e chiar atat de rau! zona stuttgart e tare frumoasa (orasul ne-a placut si nou tare mult), am o matusa la nurtingen si timp de vreo 2 ani ne tot faceam vacante pe acolo, sau treceam pe la ea cand mergeam mai departe (cum eram cu copil mic).

de un an si ceva avem si ceva legaturi in Nord Westfalen si nici nu m-am gandit ca e asa frumoasa si zona aia...de fapt se vede ca sunt aproape de Olanda... e chiar frumos si acolo

te-am pupat Intrusha si ma bucur ca mai sunt oameni atat de optimisti si care nu vad totul in negru....radem glumim, dar cred ca si faptul ca ai studiat teologia te face altfel (sotul meu a facut seminarul si tot asa zic ca se vede ca are influenta asta pozitiva)Smile

Quote26.10.2011 14:030 people like thisLike

Buna! Sunt absolventa de medicina generala si as avea nevoie de cateva informatii. Am venit in Germania pt un curs de limba(nivel B1), undeva langa Berlin si as vrea sa stiu mai multe despre cursurile de limba organizate de catre stat. M-ar interesa daca sunt cursuri care ofera cazare, sau alte gratuitati, costul acestor cursuri...etc. In ce consta testul ce trebuie dat inaintea inceperii cursului, este un test ce te clasifica la un anumit nivel de limba sau e un test psihologic(gen testul de la sc de soferi)? Astept raspuns cat mai curand!

Quote03.11.2011 09:160 people like thisLike

Dau informatii sa va stabiliti in Germania !

Quote03.11.2011 09:240 people like thisLike

am o intrebare pentru cei care sunteti in Germania, sau cei care stiti legile de acolo?

-as vrea sa aflu si eu cum poti obtine un loc de munca in Germania?

-care sunt pasii care trebuie urmati? eu stiam ceva ca initial trebuie sa fii inregistrat acolo, sa ai o adresa ca sa poti aplica pt un serviciu....va rog mult care stie sa ma lamureasca, astept un raspuns!

-o zi faina va doresc tuturorLaughing

Quote03.11.2011 09:320 people like thisLike

Salut ! M-am casatorit cu un cetatean german, sunt aici de 2 luni. Am primit de la Rathaus Anmeldung (stam in chirie), Freizügigkeitsrecht+Bescheinigung. Mai am nevoie de ceva ? Nu trebe sa cer viza pt sedere sau ceva de genul asta ?

De 14 sept.incep cursul de limba germana si integrare, platesc 100 de euro (restul de 153 cei de la Emigrare cred). Ce mai trebuie sa fac ???

Quote03.11.2011 09:430 people like thisLike

O intrebare mai delicata:

Am citit cam tot ce am gasit pe forumuri despre ce trebuie facut si ce nu e indicat sa faci, ca nou-venit in Germania...

Pentru un roman dornic sa se stabileasca si sa "se realizeze" in Germania... Inca ne-vorbitor de germana... Se gaseste cineva (tot un roman!) care sa-l "consilieze" la fata locului? Cineva dispus sa-l ajute in primii pasi? De ce va intreb? Pentru ca m-am saturat sa fiu "generatie de sacrificiu" in Romania... 21 de ani sub Ceausescu, 22 de ani in "tranzitie", ...macar (sper!) ultimii 20 de ani sa-i traiesc demn (cit se poate!) intr-o tara civilizata... si sa-i pot oferi ficei mele, care acum are 5 ani, un viitor demn. Ma bate gindul sa vind tot si sa ma indrept catre Germania. Sunt vorbitor de engleza si franceza, absolvent (fara licenta din pacate) al unei facultati dar sunt dispus sa fac si "munca de jos"... Singura retinere este aceea de a nu-mi permite sa vin cu copilul dupa mine si sa dorm in masina...

Completare si mentiune: Nu as avea nevoie de bani !!! DOAR consiliere, gen gasirea unei locuinte, mers la primarie, etc!

Quote04.11.2011 11:260 people like thisLike

@alsheck, trecand peste calitatea indoielnica a informatiilor expuse de tine, regret sa te anunt ca e plina "oferta" ta de greseli de tot felul! Dincolo de asta, cred ca p'aici se practica mai intai salutul, apoi reclama la propriul site.

Sa-mi fie cu iertatre pentru interventia asta poate nu cea mai ortodoxa, insa am mai gasit pe undeva un post asemanator al cetateanului alshek si imi da senzatia ca umbla dupa mine pe forumuri! :-D

Quote08.11.2011 03:190 people like thisLike

Buna ziua, aveti mare grije cu acest sait Diseara ,,Dau informatii sa va stabiliti in Germania" SINT SCRISE NUMAI PROSTI OCOLO de catre un anonim care este de fapt o femeie ce pretinde bani pentru a ajuta ,va spune asta un om care a patito cu aceasta baba perversa si nesimtita, mie m-i sa cerut bani cit se poate de explicit de catre aceasta profitoare.Aveti mare grije prima data sinteti contactati pe privat si vi se spune ca ia poate sa va ajute ca are cunostinte de tot felul si poate rezolva multe lucruri apoi incepe sa se intereseze de situatia voastra dupa care vi se da de inteles ca nu ar fi rau sa fiti ,,recunoscatori" in schimbul ajutorului .BABA are mai multe conturi pe acel sait ia intrebind si tot ia dind raspunsuri dupa care iar posteaza multumind si spunind ca a reusit sa rezolve asa zisele probleme , in felul asta reusind sa cistige increderea celor de buna credinta . VA SPUN DIN NOU AVETI MARE GRIJE SINT SPUSE ACOLO A GRAMADA DE MINCIUNI , IAR BABA ESTE DE-O PERVERSITATE RARA .

Quote09.11.2011 10:400 people like thisLike

Buna, imi raspunde si mie cineva la intrebarile de mai sus? (daca stie cineva, bineinteles)...

Quote23.11.2011 06:231 people like thisLike

Vaaaaiii!!!

Atit de multe "miini de ajutor intinse"  incit ma simt palmuit... Nu va faceti griji, dragi romani din Germania, de cei ce din diverse motive au mai ramas prin tara... Se vor descurca ei, cumva... Din cite am inteles, maurii si arabii CHIAR SE AJUTA intre ei. Asa sunt romanii pe unde ajung: in Germania sunt mai reci si mai individualisti decit germanii, in Italia sunt mai catolici decit Papa... Va doresc sa fiti fericiti acolo unde sunteti! Sa auzim numai de bine !!!

Quote24.11.2011 06:440 people like thisLike

TOATE RASPUNSURILE LA INTREBARILE VOASTRE SE AFLA AICI

Va recomand un site deosebit de util pentru romanii veniti la munca in Germania:

Quote04.12.2011 16:040 people like thisLike

Oameni buni, va multumesc pentru postarile voastre !

Daca ar scrie toti la fel de mult ca voi astia din Germania nu ar putea citi noii veniti in strainatate atata informatie.

O zi faina in continuare !

romani-strainatate.com - Fa-ti Cont nou GRATUIT sau foloseste fConnect !
Quote25.12.2011 02:590 people like thisLike

Salut. Cred ca nu mai este actuala tema dar eu am descoperit numai acum site-ul acesta....sunt pareri si pareri, sfaturi...dar depinde de fiecare. Eu am fost foarte norocoasa, locuiesc de 3 ani si jumatate in Germania si pentru mine a fost totul usor. Dar repet, am fost norocoasa, firma la care am lucrat in Romania mi-a oferit un loc de munca la centrala lor de langa Frankfurt. Firma a platit pt mine o camera de hotel in prima luna ca sa am timp sa imi caut locuinta.Anmeldung mi-au facut la adresa hotelului, nici nu am stiut ca e posibil asa ceva..... Am primit permis de munca, in prima faza, pentru un an si dupa un an(am dovedit cu 12 fluturasi de salariu ca am lucrat 12 luni complet) am primit permis de munca nelimitat.Pot sa lucrez oriunde si oricand. De permisul de munca s-a ocupat firma. Pentru cel nelimitat a trebuit sa ma prezint personal, dar nu m-a intrebat nimeni nimic....au verificat daca am actele complete si in cateva zile am primit actele.Dar viata in Germania nu e chiar asa de roz,in prima luna cand am cautat locuinta am trait cateva experinte neplacute.Am sunat la anunutirile din ziar pt locuinte si din cauza accentului( eu vb foarte bine germana dar accentul a ramas...) prima intrebare era " de unde sunteti?"Daca spuneam din Romania, mi s-a spus de multe ori la telefon ca locuinta nu mai este de inchiriat, si am rugat colegii mei(nemti) sa sune la aceeasi locuinta si binenteles ca nu era inchiriata....dar am trecut si peste asta, dupa aprox doua saptamani mi-am gasit locuinta.Eu m-am integrat perfect, am o relatie stabila cu un german, sunt ca acasa.. si nu pot sa spun ca s-a purtat cineva urat cu mine.Din pacate avem ca romani nu tocmai o reputatie buna in Germania...toate reportajele pe care le vad aici la televizor despre romanii sunt despre romanii care cersesc, fura, vand aur fals prin benzinarii etc etc.Ma enervez de fiecare data dar nu am ce face, sunt multumita ca macar cei cu care am contact direct au alta impresie despre romani.Sfatul meu pentru cei care vor sa vina in Germania nu va dezamagiti din cauza experientelor placute sau neplacute ale celorlati(depinde de studii, experienta si noroc) dar nici nu va asteptati la prea mult la inceput. Nu stiu cum e dar nu cred ca e usor sa vii aici fara sa ai loc de munca,locuinta asigurata si bani sa supravietuiesti cateva luni. Va doresc la toti numai bine!

DA AI PERFECTA DREPTATE,SI EU VAD MEREU ACESTE REPORTAJE DAR MAJORITATEA ACESTOR "ROMANI" SANT TIGANI CARE-DACA PESTE TOT VORBESC TIGANESTE-AICI IN GERMANIA VORBESC ROMANESTE SI SPUN CA SANT ROMANI! DECI NU E DE MIRARE CA AVEM ASA UN RENUME DE OCARA!"CRACIUN FERICIT" SI NUMAI BINE

Quote05.01.2012 08:550 people like thisLike

buna ziua ,si va urez un an nou bun si fericit...

as avea si eu 2/3 intrebari daca a/ti putea sa/mi raspunde/ti  va multumesc anticipat.

in august termin post/liceala de asistente medicale in romania si as dori sa vin in germania ptr a lucra si a ma stabili acolo stiti ce pasi ar trebui urmati ?

avand un baietel de 6 ani ..ii face in februarie ..as vrea sa/l iau cu mine sa/l inscriu la scoala tot asa as vrea sa stiu ce pasi sunt de facut ?

problema :haha ...sunt de  aproape 13 anni in italia cu toate doc in regula aici(vreau sa ma mut in germania din mai multe motive unul ar fi ca vreau ca copilul meu sa creasca acolo ) ,eu sunt cetatean roman dar copilul e cetatean italian .....fiind  2 persoane cu doua cetateni diferite poate fi vreo problema ....

va multumesc ...

Quote13.01.2012 14:060 people like thisLike

Buna!

Stiu ca suna romaneste dar nu poate sa fie decat like or don`t like!

Lucrez ca si consultant la o fundatie din Romania care isi propune sa dezvolte printr-o finantare din fonduri postaderare ( de la UE) un portal cu cel putin 90% din pensiunile din Romania .

Este vorba despre Fundația Națională a Tinerilor Manageri (www.fntm.ro), care în parteneriat cu Asociación Agraria de Jóvenes Agricultores de Almeria - ASAJA (www.asajaalmeria.es) si Asociaţia Naţională de Turism Rural Ecologic şi Cultural – ANTREC (www.antrec.ro) realizează  un studiu de piață cu privire la experiența turistică a persoanelor care au călătorit în ultimele 12 luni în cel puțin o țară din Europa de Est sau intenționează să călătorească în țări din Europa de Est în următoarele 12 luni.

Studiul face parte din proiectul ”Întreprinzători în turism – Pensiuni în România”, care este cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane.

Vă invităm să participați la realizarea acestui studiu, completând chestionarul următor, prin accesarea link-ului de mai jos:

http://survey.cazarelapensiune.ro - aici puteti alege limba pe car eo intelegeti cel mai bine

Completarea chestionarului durează aproximativ 5 minute.

Dacă mai cunoașteți persoane care au călătorit recent sau intenționează să viziteze o țară din Europe de Est, v-am fi recunoscători dacă le-ați trimite și lor acest mesaj, pentru a ne împărtăși experiența lor.

In masura în care sunteți interesat de rezultatele acestui studiu sau doriți să ne oferiți mai multe informații, opinii și sugestii în legătură cu tema proiectului, așteptăm mesajul dumneavoastră la office@cazarelapensiune.ro.

Quote20.01.2012 10:170 people like thisLike

Am si eu o rugaminte:stie cineva o agentie de intermediere a fortei de munca serioasa pentru munca in germania cu un comision unic de pana la 300€?ma intereseaza pentru baiatul meu.Am citi ceva, dar nu mai stiu unde, despre o agentie din Stutgart.Astept raspuns aici pe forum.

Quote25.01.2012 03:190 people like thisLike

Pentru cei care cauta un loc de munca in Germania, am dat peste acest site foarte util

pe care il puteti acesa aici www.muncaingermania.com

O zi faina in continuare !

romani-strainatate.com - Fa-ti Cont nou GRATUIT sau foloseste fConnect !
Quote26.01.2012 03:480 people like thisLike

buna ,am o intrebare poate cineva poate sa imi raspunda,am o prietena care a lucrat in germania cu contract 3 luni si jumatate are toate actele inafara de viza de munca ea lucreaza pe sezon ,ce se intampla cu asigurarea mediacala daca ea a avut contract pe 6 luni si la 3 luni si jumatate sa inchis firma a dat faliment cine preia asigurarea medicala ?unde ar trebui sa se intereseze ,mentionez ca are card de asigurare medicala la AOK valabil pana in anul 2017 ...daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns va rog

Quote29.01.2012 03:090 people like thisLike

Servus Anastasiana.Eu am lucrat 5 luni si jumatate cu contract de munca si asigurare medicala la AOK si,pentru ca n-am mai avut locul respectiv de munca(contractul s-a incheiat) a trebuit sa platesc eu mai departe asigurarea medicala la AOK(145€).Si asta dupa ce am adus din Romania de la casa de asigurari de sanatate formularul E104 sau cum a-l cheama din care reiese ca am platit asigurarea medicala in ultimi 5 ani in Romania.Nu stiu daca te ajuta prea mult ceea ce am scris,dar eu cred ca ar trebui prietena ta sa mearga la AOK si sa intrebe.MUlt succes si toate cele bune.

Quote29.01.2012 23:540 people like thisLike

iti multumesc Crystalina ,se pare ca asa e ...intre timp ne am mai interesat putin a sunat si la AOK si va trebui sa isi plateasca singura pana la intocmirea unui nou contract de munca ....desi nu mi se pare logic ,atata timp cat nu ai munca logic nu ai nici venit cu ce sa platesti ...nu mai inteleg  nimic

Quote30.01.2012 10:590 people like thisLike

Da,ai dreptate Anastasiana,nu este logic,dar asa sant legile aici.Numai daca ai lucrat un an de zile si ti-ai platit toate asigurarile(de sanatate,de pensie,de somaj si ingrijire-pflegenversicherung),numai atunci primesti ajutor de somaj si-ti platesc ei asigurarile.Deci numai atunci ai drepturi egale ca si un cetatean german.Eu am lucrat numai 5 luni si jumatate si cand n-am mai avut de lucru,n-am primit niciun ajutor social sau altceva de la statul german,pentru ca n-am avut un an intreg lucrat.Spre norocul meu,partenerul meu de viata a platit pentru mine asigurarea de sanatate timp de un an si opt luni pana am gasit un loc de munca care sa-mi permita sa-mi platesc singura toate asigurarile.A-ti doresc tie si prietenei tale,sanatate si numai bine.

Quote24.02.2012 03:430 people like thisLike

Buna ziua!!! Sunt in germania de anu` trecut... am lucrat cu carte de munk 4 luni jumate(anu` 2011)... pt k al meu patron "italian" doar atat a dorit sa`mi bage contractu`... eu lucrad defapt 6 luni ....acum de la 1 ian .. il am contractu bagat pe inca 6 luni ... sunt inregistrat la primarie... am drept de sedere sh drept de munk... platesc taxe la stat... cu acte in regula lucrez... intrebarea mea este urmatoare: stiu defapt k dupa 12 luni de contract .. fara intrerupere primesti permis de munk.. avand 4 luni jumate din anu` 2011,trebuie practic sa mai strang in 7 luni jumate din acest an sh primesc permis de munk?!...presupunand k numai doreste sa ma mai tina... iar aceste 6 luni de contract nu sunt terminate... mai pot lucra in alta parte?!?!mentionez k lucrez la un restaurant.. sh pe data de 28.02.2012 voi merge sa fac acel curs pt a invata limba volks von schule.. sau ceva de genu ...

Quote24.02.2012 13:480 people like thisLike

pentru  BafBaf  ...buna din  cate stiu eu ..si poti intreba la fortele de munca de care aparti ca o sa ti se raspunda mai concret ..eu stiu asa ...de anul trecut se poate obtine viza de munca de la 8 luni in sus ,cu conditia sa lucrezi acele 8 luni la acelasi patron si nu e adevarat  faptul  ca trebuie sa fie neintrerupte ...mie asta mi sa explicat  de la fortele de munca ...multa bafta

Quote24.02.2012 15:060 people like thisLike

Da am inteles..... dar faza`i k nu prea vb tare bine germana.... pentru k aici unde lucrez se vorbeste italiana... sh am inteles k un alt inconvenient e acela k suntem mai multi romani angajati aici ... sh statu` german poate interpreta asta in felu urmator: k am fi o povara pt stat...formand un grup (noi romani) aici ....dar faknd acel curs Volks Von Schule... am vreun beneficiu sau ceva de genu?!?!am intrebat foarte multe persoane... sh multe se contrazic in ceea ce mi`au zis... intl?!

Copyright © 2014 Romanii din strainatate